Co je to pizza

 

Lidé se často ptají, jaká má být správná nebo pravá italská pizza. Mají různé představy o její chuti a vzhledu. Nejčastěji převládá názor, že pizza má být kulatá, tenká a křupavá se spoustou nejrůznějších surovin uvnitř. Často se tedy stává, že se někdo vrátí z Itálie a vypráví o tom, že mu tamní pizza nechutnala. Někdy se ale stačí zeptat, kterou část Itálie navštívil a poté mu vysvětlit místní odlišnosti ve výrobě pizzy. Pokud někdo navštíví kolébku pizzy Neapol, nemusí pizza, kterou mu naservírovali, odpovídat rovněž jeho představě o vzhledu pizzy. Vzor jediné pravé italské pizzy tedy neexistuje a i v samotné Itálii má každý region ve výrobě pizzy nějaké odlišnosti. Ve dvacátém století se pizza stala mezinárodním jídlem s velkou škálou způsobů přípravy a ingrediencí. Podívejme se tedy, jaké druhy známe.

 

Pravá Neapolská Margherita:

 

Neapolská Margherita je královnou všech pizz a od února 2010 je její kvalita chráněná Evropskou unií. Musí se vyrábět pouze z hladké pšeničné mouky, rajčat San Marzano, čerstvého droždí, mořské soli, bazalky, extra panenského olivového oleje a mozarelly vyrobené z buvolího mléka. Pokud je pizza správně vyrobená, je poseta spálenými bublinami, které vznikají při dlouhodobém zrání těsta a následném velmi rychlém upečení v kamenné peci při teplotě 485°C. Doba pečení je také stanovena a nesmí přesáhnout 60- 90 sekund. Zrod produktu „Pizza Napoletana“ sahá do historického období mezi lety 1715 a 1725.

 

 

Klasická pizza:

 

Neexistují na světě dvě stejné a každý pizzař ji udělá trochu jinak. Vše na čem u pizzy záleží je kvalita použitých surovin, typ pece, zručnost pizzaře a v neposlední řadě výroba těsta. I když receptů na pizzové těsto existují stovky, jeho výroba by se měla řídit základními pravidly. Chuť těsta tvoří mouka a sůl, které se dává 50 gramů na kilo mouky a zrání těsta, které trvá několik hodin (většinou 24-48). Aby se dosáhlo skvělého výsledku, peče se pizza minimálně na 300°C.

 

 

Chicago style pizza:

 

neboli deep dish pizza byla vynalezena v pizzerii Uno v Chicagu v roce 1943 a od té doby se rozšířila do většiny pizzerií ve městě. Těsto se vyrábí z kukuřičné mouky, peče se v plechu obvykle na 250°C a po upečení je pizza vysoká 3 až 6 centimetrů. Je bohatě plněná sýrem, rajčatovým sosem a ostatními surovinami, které se kladou do několika vrstev.

 

 

Pizza al taglio: (porcovaná pizza)

 

Tato pizza se prodává většinou v krámcích s rychlým občerstvením. Peče se na plechu v elektrické troubě a poté se naporcuje na kousky. Těsto se vyrábí podobně jako u klasické pizzy, jen se udělá řidší, dá se do něj více droždí a nechá se hodně nakynout. I tato pizza je velice chutná a je jednou ze soutěžních disciplín na pizzařském mistrovství světa v Parmě.

 

 

Mražená pizza

 

Pizza je dostupná také mražená a denně se jich vyrobí milióny. Lidé se dělí do dvou skupin. Jedni tvrdí, že pizza má být tenká a těsto slouží jen k tomu, aby drželo náplň pohromadě. Druzí mají rádi americkou pizzu se silnějším těstem. Mezi mraženými pizzami si proto vyberou spíše ti, kterým chutná ta americká varianta. Pokud nebudou pizzu připravovat v mikrovlnné troubě docela si pochutnají. Nesmí však očekávat, že koláč bude vypadat stejně tak lákavě, jako ta pizza na obale. Mražené pizzy obsahují kolikrát více těsta než náplně.

Vietnam football schedulecakhiatvatch anytime